Кризовий стан, суїцідальні думки

Кризові стани, суїциди

У житті кожної людини буває момент, коли здається, що немає виходу з кризового стану. Виникає почуття відчаю та безнадії, коли голову переповнюють думки:

– «Не можу більше цього винести»;

– «Просто жити не хочеться»;

– «Нікому я не потрібен»;

– “Це вище моїх сил”.

Здається, що весь світ налаштований проти і що життєві обставини завели в глухий кут, і навіть виникають думки про суїцид.

Виникнення таких думок може бути пов’язано з постановкою діагнозу важкого захворювання, при розриві з коханою людиною, при втраті близької людини, при сімейних конфліктах, в ситуаціях несправедливого звинувачення, при раптовій втраті роботи або соціального статусу та інших кризових ситуаціях.

Однак, з кризового стану, як у притчі про самотнього в’язня в темній печері, вихід є! Просто, часто, в стані кризи виникає «звуження свідомості», «тунельне мислення», яке не дозволяє цей вихід побачити.

У такій ситуації дуже важливо з кимось поділитися переживаннями, і добре, якщо є можливість розповісти про це фахівцеві, обізнаному в консультативній роботі з людьми в стані відчаю. Пам’ятайте, що звернення за професійною допомогою аж ніяк не є слабкістю, а говорить про рішучість і бажання вийти з кризового стану.

Слід звертатися за професійною допомогою, коли:

у вас немає інтересу до чого б то не було;

ви потрапляєте в залежність від ліків, наркотиків або алкоголю;

ви уникаєте суспільства і більшу частину часу проводите на самоті;

ви відчуваєте ворожість до людей, до яких раніше ставилися добре;

ви думаєте про самогубство (суїцид).

Раніше передбачалося, що поняття безнадійності занадто розпливчасте, щоб його можна було об’єктивно вимірювати.

Завдяки роботам Аарона Т. Бека, який зв’язав песимізм, негативне ставлення до майбутнього, втрату мотивації і негативні очікування, стало можливим їх кількісний вимір за допомогою створеного ним тесту. А вираженість небезпеки такого кризового стану можна визначити завдяки опитувальнику Паттерсона.

При розробці Шкали безнадійності автори слідували концепції, в рамках якої безнадійність розглядається як система негативних очікувань щодо найближчого і віддаленого майбутнього. Люди з високими показниками безнадійності вірять:

– що все в їх житті буде йти не так;

– що вони ніколи ні в чому не досягнуть успіху;

– що вони не досягнуть своїх цілей;

– що їхні найгірші проблеми ніколи не будуть вирішені.

Такий опис безнадійності поєднує в собі негативний образ себе, негативний образ свого функціонування в сьогоденні і негативний образ майбутнього. Таким чином, шкала безнадійності Бека вимірює вираженість негативного ставлення людини до свого сьогодення та майбуття в кризовому стані.

Почуття безнадії та й сам кризовий стан часто пов’язаний із заниженою самооцінкою. Для визначення ступеня її вираженості можна заповнити тест «Експрес – діагностика рівня самооцінки».

Почуття відчаю і безнадії може бути обумовлено депресією, тривожним або будь-яким іншим психічним розладом. Для визначення вираженості депресивного стану можна заповнити опитувальник депресії Бека і / або анкету здоров’я PHQ-9.

А якщо ви хочете з’ясувати, який з факторів (наприклад, психосоматичний, фобічний, депресивний, тривожний або психотичний) найбільшою мірою впливає на ваш стан, заповніть опитувальник SCL – 90.

Також кризовий стан з переживанням почуття відчаю та безнадії може бути обумовлений розвитком алкогольної або наркотичної залежності. Для визначення вираженості алкогольної проблеми Ви можете заповнити тест AUDIT, а для з’ясування тяжкості наркотичної залежності – тест SDS.

Для того щоб визначити ступінь впливу Вашої проблеми на щоденну діяльність можна заповнити шкалу робочої і соціальної адаптації W & SAS.

З вересня 2012 року в Видубицькому Відновлювальному Центрі розпочала свою роботу «Гаряча лінія» консультування людей, які перебувають у стані кризи, відчаю та безнадії. Тел .: (044) 599-73-93.

Зателефонувавши, ви отримаєте кваліфіковану допомогу в пошуку найбільш оптимального рішення виходу з кризового стану.

Крім цього, в рамках планованого дослідження комплексної допомоги кризових станів, з’явиться можливість безкоштовної психотерапії. Планується чотири групи пацієнтів:

1 – пацієнти, які отримували тільки телефонне кризове консультування;

2 – пацієнти, які отримували телефонне кризове консультування та Інтернет-психотерапію в режимі обміну листів;

3 – пацієнти, які отримували телефонне кризове консультування і очну когнітивно-поведінкову психотерапію;

4 – пацієнти, які отримували телефонне кризове консультування і фармакотерапію в стаціонарі або амбулаторно.

Кандидатами в дослідження приймаються ті, хто старше 18 років, мають регулярний доступ до Інтернету, не планують змінювати місто проживання протягом року і згодні пройти повторні опитування через 3, 6 місяців і 1 рік після початку дослідження.

В даний час проводиться набір в лист очікування участі в цьому дослідженні. Дослідження почнеться після початку фінансування і наявності в листі половини від необхідної кількості пацієнтів (80 кандидатів).

Для участі в цьому проекті, необхідно прочитати Інформаційний листок, заповнити Форму інформованої згоди на участь у дослідженні, заповнити опитувальники, згадувані в тексті (опитувальники Паттерсона, тест безнадійності, опитувальник депресії Бека, анкету здоров’я PHQ-9, тест «Експрес – діагностика рівня самооцінки », опитувальник SCL – 90, тести AUDIT і SDS, шкалу робочої і соціальної адаптації W & SAS), а також Індекс благополуччя ВООЗ і опитувальник ASI-лайт і потім внести результати цих тестів в заявку на участь у дослідженні.

Якщо у вас немає бажання чекати початку дослідження і є матеріальна можливість отримувати платне лікування, Ви можете заповнити заявку на психотерапію або зателефонувати за одним з телефонів: (044) 228-79-59; (068) 598-10-41.

На первинній консультації ми підберемо оптимальну стратегію надання вам допомоги, відповідну вашим фінансовим можливостям.

 

А. Б. Карачевський

Обратная связь

X
Обратная связь