Співзалежність

Співзалежність – це певна форма пристосування членів сім’ї до ненормальної системи людських взаємин, яка уможливлює існування цієї системи і водночас не залишає шансів на її зміну. Характерною рисою співзалежних є впевненість у своїй можливості впливати на іншу людину, не дивлячись на повторні невдачі і страждання в слідстві цього.

Ознаки співзалежності:

– покірність перед ритмом пиття алкоголіка;

– прийняття за нього відповідальності на себе;

– нав’язливий контроль за ним;

– допомога та надмірна опіка над ним (в тому числі не дається йому можливість нести повну відповідальність за наслідки його пиття і досконалих в п’яному вигляді вчинків);

 – висока терпимість до різного роду патологічним вчинків з одночасним існуванням почуття провини і власної неповноцінності.

Основні характеристики співзалежності.

Низька самооцінка – це основна характеристика співзалежних, на якій базуються всі інші. Звідси випливає така особливість співзалежних, як спрямованість зовні. Співзалежні повністю залежать від зовнішніх оцінок, від взаємин з іншими, хоча вони слабко уявляють, як інші повинні до них ставитися. Через низьку самооцінку співзалежні можуть постійно себе критикувати, але не переносять, коли їх критикують інші, в цьому випадку вони стають самовпевненими, обуреними, гнівними. Співзалежні не вміють приймати компліменти і похвалу належним чином, це може навіть посилювати у них почуття провини, але в той же час у них може псуватися настрій через відсутність такої потужної підживленості своєї самооцінки, як похвала, “словесні погладжування” за Е. Берном . В глибині душі співзалежні не вважають себе досить хорошими людьми, вони відчувають почуття провини, коли витрачають на себе гроші або дозволяють собі розваги.

Вони кажуть собі, що нічого не можуть робити як слід через острах зробити помилку. В їхній свідомості і лексиконі домінують численні “я повинна”, “ти повинен”, “як я повинна поводитися з моїм чоловіком?”. Співзалежні соромляться пияцтва чоловіка, але також соромляться і самих себе.

Низька самооцінка рухає ними, коли вони прагнуть допомагати іншим. Не вірячи, що можуть бути улюбленими й потрібними, вони намагаються заробити любов і увагу інших і стати в сім’ї незамінними.

Компульсивні бажання контролювати життя інших. Співзалежні дружини, матері, сестри хворих із залежністю – це контролюючі близькі. Вони вірять, що в змозі контролювати все. Чим хаотичніше ситуація вдома, тим більше зусиль вони докладають по її контролю. Думаючи, що можуть стримувати пияцтво близького, контролювати сприйняття інших через вироблене враження, їм здається, що оточуючі бачать їхню родину такою, якою вони її зображують. Співзалежні впевнені, що краще за всіх в сім’ї знають, як повинні розвиватися події і як повинні поводитися інші члени. Співзалежні намагаються не дозволяти іншим бути самими собою і протікати подіям природним шляхом. Для контролю над іншими співзалежні використовують різні засоби – загрози, вмовляння, примус, поради, підкреслюючи тим самим безпорадність оточуючих ( “чоловік без мене пропаде”).

Спроба взяти під контроль практично неконтрольовані події часто призводить до депресій. Неможливість досягти мети в питаннях контролю співзалежні розглядають як власну поразку і втрату сенсу життя. Повторювані поразки збільшують депресію.

Іншим результатом контрольованої поведінки співзалежних є фрустрація, гнів. Боячись втратити контроль над ситуацією, співзалежні самі потрапляють під контроль подій або своїх близьких, хворих хімічною залежністю. Наприклад, дружина хворого алкоголізмом звільняється з роботи, щоб контролювати поведінку чоловіка. Алкоголізм чоловіка триває, і фактично саме алкоголізм контролює її життя, розпоряджується її часом, самопочуттям та ін.

Бажання піклуватися про інших, рятувати інших. Хто працює в області наркології, напевно, чув від дружин хворих хімічної залежністю: “Хочу врятувати чоловіка”. Співзалежні люблять піклуватися про інших, часто вибираючи професію лікаря, медсестри, вихователя, психолога, вчителя. Турбота про інших перехлестує розумні і нормальні рамки. Відповідна поведінка випливає з переконаності співзалежних в тому, що саме вони відповідальні за почуття, думки, дії інших, за їх вибір, бажання і потреби, за їх благополуччя або недолік благополуччя і навіть за саму долю. Співзалежні беруть на себе відповідальність за інших, при цьому абсолютно безвідповідальні щодо власного благополуччя (погано харчуються, погано сплять, не відвідують лікаря, не задовольняють власних потреб).

Рятуючи хворого, співзалежні лише сприяють тому, що він продовжує вживати алкоголь або наркотики. І тоді співзалежні зляться на нього. Спроба врятувати ніколи не вдається. Це всього лише деструктивна форма поведінки і для залежного, і для співзалежних. Бажання врятувати хворого таке велике, що співзалежні роблять і те, що по суті не хочуть робити. Вони кажуть “так” тоді, коли їм хотілося б сказати “ні”, роблять для близьких те, що ті самі можуть зробити для себе. Вони задовольняють потреби своїх близьких, коли ті не просять їх про це і навіть не згодні, щоб співзалежні це для них робили. Співзалежні більше віддають, ніж отримують в ситуаціях, пов’язаних з хімічною залежністю близького. Вони говорять і думають за нього, вірять, що можуть керувати його почуттями і не питають, чого хоче їх близький. Вони вирішують проблеми іншого, а в спільній діяльності (наприклад, ведення домашнього господарства) роблять більше, ніж їм слід було б робити по справедливому розподілу обов’язків.

Така “турбота” про хворого передбачає некомпетентність, безпорадність і нездатність його робити те, що робить за нього співзалежний близький. Все це дає підставу співзалежних відчувати себе постійно потрібними і незамінними.

“Рятуючи” хімічно залежного хворого, співзалежні неминуче підкоряються закономірностям, відомим під назвою “Драматичний трикутник С. Карпмана” або “Трикутник влади”. Співзалежні можуть бути неусвідомленими помічниками пияцтва і, можливо, найбільшою мірою сприяють відтягування рішення кинути пити і звернутися за допомогою.

Як же поводитися, щоб не допомагати пияцтву?

Не треба забувати, що алкоголізм – це хвороба, і для того щоб допомагати, необхідно безумовно прийняти цей факт і припинити соромитися.

Не треба трактувати алкоголіка як невиховану дитину …

Сумнівний результат дають докори і сварки, тим більше, якщо алкоголік знаходиться під впливом алкоголю.

Проголошення проповідей і читання йому нотацій також не мають великого сенсу, так як алкоголік, очевидно, знає все те, що ми хочемо йому сказати. Це його може тільки спровокувати до подальшої брехні і змусить давати обіцянки, які він не зможе виконати.

Не треба приймати обіцянки, про які відомо, що вони в цей момент не можуть бути виконані. Обманюючись і роблячи вигляд, що віриш, можна привести алкоголіка до переконання, що він може всіх перехитрити.

Використовувати шантаж у формі “якби ти мене дійсно любив, то не пив би …” нічого не змінює, а лише збільшує почуття провини (адже не говорять “якби ти мене любив, то не застудився б …”).

Проголошення погроз, які Ви не в силах виконати, дає право алкоголіку вважати про несерйозне ставлення до його слів.

Немає сенсу перевіряти, як п’є алкоголік, так як немає шансів все знати про все.

Пошуки захованого алкоголю змушують алкоголіка шукати нові потаємні місця.

Ховання і виливання алкоголю тільки провокують алкоголіка до ще більш наполегливих спроб його знайти і, врешті-решт, напитися.

Спільне вживання алкоголю аж ніяк не призведе до того, що алкоголік в сумі вип’є менше, зате відтягує момент звернення за допомогою.

Не треба робити замість алкоголіка те, що може робити він сам: захист перед відповідальністю за наслідки своїх вчинків (наприклад, відсутність на роботі, повернення боргів та ін.) Віднімають можливість у алкоголіка побачити до чого привело його пияцтво і змінити свою попередню поведінку.

Не треба очікувати швидкого одужання, при будь-якій хронічній хворобі період лікування і реабілітація триває довго, а рецидиви цілком можливі.

Необхідно під час спроб припинення пияцтва і утримання в тверезості проявляти терпіння, любов, підтримку і розуміння.

У цьому допомагає підтримка як груп взаємодопомоги близьких залежних (Al-anon) так і професіоналів.

Обратная связь

X
Обратная связь