Науково обгрунтована практика

ВСТУП У ДОКАЗОВУ МЕДИЦИНУ

Чому саме доказова медицина.

Сухе і високонаукове формулювання терміну  “доказова медицина”, Ви знайдете на сторінках нашої бази знань, а в рамках цієї статті я спробую пояснити доступніше суть цього підходу. Думаю, кожен з нас стикався з тим, що на одне і те ж захворювання або стан лікарі мають різний, а іноді просто протилежний погляд на обстеження і лікування. І пацієнт (а за цим словом ховається здоров’я, і ​​навіть життя цілком конкретної людини) виявляється перед вибором: кому вірити? Як лікуватися? Куди бігти? І відвідування лікаря замість відповідей породжує нові питання. Як не дивно, але з такою ж ситуацією стикаються і лікарі, стикаються щодня, і навіть щогодини. При всій анатомо фізіологічній схожості, люди можуть відрізнятися за статтю, віком, супутніми захворюваннями, і навіть одне захворювання може мати різні варіанти перебігу. Довгі роки в подібних випадках лікарі спиралися на особистий досвід, думки більш досвідчених лікарів, колегіальні рішення, але і це не гарантувало успішного результату. Тому, довгий час медицина вважалася більш мистецтвом, ніж наукою, але сформована ситуація не задовольняла ні лікарів, ні пацієнтів, і в 70-х роках ХХ століття був запропонований новий підхід до діагностиці та лікуванню, який поставив медицину на наукові рейки. Саме цей підхід, названий в зарубіжній літературі Evidence based medicine (медицина, заснована на доведеному), а у російськомовній літературі – доказовій медицині, на сьогоднішній день є загальноприйнятим у всьому світі.

Як з’явилася доказова медицина.

А почалося все у 70-х роках ХХ століття, коли група лікарів, аналізуючи результати клінічних досліджень, ввела термін «Критичний підхід». Не вдаючись в історію і термінологію, скажу, що суть критичного підходу полягає в наступному: перш ніж застосувати той чи інший метод профілактики, діагностики або лікування необхідно мати докази ефективності використовуваного методу. І тут важливо не плутати: не потрібно доводити неефективність, потрібно довести саме еффективність. Другий важливий пункт: пропоноване пацієнтові втручання повинно мати найбільшу ефективність і найменший ризик, але, на жаль, цей пункт не завжди досяжний (в умовах нашої країни), але з цього не випливає, що до цього не потрібно прагнути.

Які Ваші докази (с)

Ось ми і підійшли до найголовнішого, що ж вважати за докази, як ці самі докази отримати, чому і кому вірити. Почнемо з кінця, для того, що б бути впевненим в наслідоках дослідження, необхідно кілька умов:

– виключити зацікавленість дослідників (ми ж всі знаємо, що реклама бреше);

– мінімізувати методологічні помилки (дуже вже не хочеться померти від друкарської помилки);

– отримати відтворювані результати (те, що вийшло один раз у одного дослідника, має бути повторено іншим, і бажано, не один раз) це далеко не всі умови для визнання доказів, але одні з найважливіших. Ну і, природньо, для різних доказів різна довіра.

Рівень доказовості:

 А – дані отримані в декількох рандомізованих клінічних дослідженнях;

В – дані отримані в невеликому числі рандомізованих клінічних досліджень або в нерандомізованих дослідженнях, або в спостереженнях;

C – рекомендації засновані головним чином на узгодженій думці фахівців.

Клас рекомендацій:

Клас I: достовірні докази і / або одностайність експертів в тому, що дана процедура або вид лікування корисний та ефективний.

Клас II: суперечливі докази або різні думки експертів щодо корисності / ефективності даної процедури або виду лікування.

Клас IIa: велика частина доказів або думок схиляється на користь корисності / ефективності даної процедури або виду лікування.

Клас IIІ: менша частина доказів або думок схиляється на користь корисності / ефективності даної процедури або виду лікування.

Як бачите, думки експертів (звертаю увагу на множина) – це найнижчий рівень доказовості (додаткова інформація – ієрархія доказів) .

Додаткова інформація: Оцінка якості медичних досліджень.

Пропонуємо Вам ознайомитися з лекцією Антона Володимировича Родіонова, присвячену доказовій медицині. Лекція орієнтована на лікарів, але буде цікава і широкій аудиторії.

У чому перевага доказової медицини. Повторюся, доказова медицина, це методологія, не більше того, вона не ділить медицину на традиційну і нетрадиційну, китайську і європейську, народну і наукову. Взагалі все одно що і чим лікувати, важливо одне: перед застосуванням доведи ефективність і безпеку. Пацієнт отримує найбільш ефективну і безпечну на сьогоднішній день терапію, лікар може розрахувати співвідношення ризик / користь для кожного втручання.   

Висновки.

Про те, які дослідження приймаються за докази в рамках доказової медицини, а які ні, ми поговоримо окремо, зараз спробуємо резюмувати те, що вже дізналися: 

– доказова медицина дозволяє запропонувати пацієнтові максимально ефективний і безпечний метод лікування або обстеження;

– методи отримання доказів дозволяють достовірно порівняти різні методи лікування і діагностики;

– для пацієнта дуже важливо зрозуміти, що в рамках доказової медицини немає потреби доводити неефективність, і лікаря і пацієнта цікавлять тільки ефективні і безпечні методи.

Обратная связь

X
Обратная связь